A tavalyi Szabadegyetem egyik előadója Tóth Dénes, az Ivan Sarić Műszaki Középiskola tanára volt, aki az elemek összegyűjtésének, szelekciójának és újrahasznosításának fontosságáról tartott előadást a fiataloknak. Mivel fellépését nagy érdeklődés övezte, a Vajdasági Ifjúsági Fórum és az Eco-Friends civil szervezet képzéssorozatot indított, melynek első előadására a napokban került sor.
– Az Eco-Friends keresett meg minket a képzés folytatásának ötletével, s mivel a VIFÓ-ban mi magunk is gyűjtjük a pillepalackokat meg a kupakokat, és újrahasznosítjuk a papírt, vállaltuk, hogy segítünk ebben az akcióban Tóth tanár úrnak. Középiskolás diákokat és egyetemistákat célzunk meg a képzéssel, s amint megkezdődik a tanév, szeretnénk folytatni a tanfolyamot: havonta egy előadást szerveznénk a fiataloknak – mondta el Jakus Lídia, a VIFÓ elnöke.
Bár a képzés ingyenes volt, a fiataloknak magukkal kellett hozniuk minél több lemerült elemet. A képzés elméleti és gyakorlati oktatásból áll: van egy kis bevezető, és négy kisfilmet látnak a fiatalok az elemekről, szétválogatásuk fontosságáról, majd következik a hozott elemek mérése, szétválogatása aszerint, hogy kinyerhető-e még belőlük valamennyi energia vagy teljesen üresek, végül pedig a részvevők a még használható elemeket beépítik az úgynevezett öko-lámpába, amit hazavihetnek és felszerelhetnek kerékpárjaikra. A kurzuson a fiatalok azt is megtanulják, hogyan végezzék el otthon a szelekciót, a mérést és a beépítést a lámpákba.
Tóth Dénest arról faggattuk, miért fontos az elemek szelekciója, és mit kell tudni erről a bizonyos öko-lámpáról.
– Az iskolában a tanítványaimmal megállapítottuk, hogy 6–8 kilogramm összegyűjtött elemből átlagban száz euró értékben még kinyerhető energia. Egy gyerek évente egy kilogramm, vagyis nagyjából egy maréknyi elemet használ el, s ez, ha kikerül a természetbe, nyolcezer liter vizet szennyez be. A legtöbb elem és akkumulátor viszont nem ürül ki teljesen, és bizonyos esetekben újra felhasználhatjuk őket, ezzel pedig pénzt takarítunk meg. Az öko-lámpát úgy alakítottuk ki, hogy még gyengébb feszültségű elemmel vagy éppen a mobiltelefonok régi akkumulátoraival is működjön, sőt ezeket újra lehet tölteni. Takarékoskodunk, kíméljük a környezetet, biztonságosabbá válik a kerékpáron való közlekedés, sőt így még a büntetést is elkerülhetjük, hiszen a lámpa használata kötelező.
A teljesen lemerült elemeket azonban külön kell válogatni, és veszélyes hulladékként kell kezelni. Most már a városi szeméttelepen is van mód a veszélyes hulladékok tárolására, és az Eco-Friends vállalja, hogy ezeket az elemeket elszállítja a szeméttelepre. Én mindenképpen az újratölthető elemek használatát javaslom, mert azok ezer másik, nem újratölthető elemet helyettesítenek, vagyis ismételten spórolunk és óvjuk a környezetünket.
Az elemekről és újrahasznosításukról igen nagy mennyiségű tudásanyag gyűlt össze, ez azonban nem zárja ki az általános iskolások bevonását, sőt még az óvodások is könnyűszerrel elvégezhetik a folyamat lépéseit. Megfelelő módszerrel minden korosztály bevonható a gyűjtésbe és szelekcióba, több szabadkai óvoda és iskola már egy ideje ötliteres pillepalackokban gyűjti is az elemeket. Tóth Dénes azt tervezi, a jövőben Szabadkán kívül Vajdaság más iskoláit is bevonná az akcióba, hogy minél többen megismerjék ennek fontosságát és megkezdjék a gyűjtést, a szétválogatást és az újrahasznosítást.