2024. július 17., szerda

Mechedu

Már jövő októbertől beindulhat a műszaki főiskola új szakiránya

A Kecskeméti Főiskola és szabadkai Műszaki Szakfőiskola közös, Mechedu elnevezésű IPA-projektjének felén már túl is vannak a részvevők. A projekt célja, hogy a két intézmény közösen egy alapszintű és egy specializált, illetve Kecskeméten egy mesterfokú oktatási programot dolgozzon ki a mechatronika, vagyis a mechanika és az elektronika egyesüléséből kialakult ágazat terén. A műszaki fejlődés az oktatás részéről is megköveteli a haladást, és mivel a két térség egyikében sincs még ilyen jellegű főiskolai szintű képzés, ez a projektum sok pozitívumot hordoz magában, mert nemcsak speciálisan képzett fiatalok kerülnek a munkaerőpiacra, hanem a technológiai és gazdasági fejlődéshez is hozzájárulhatnak a mechatronikai oktatás beindításával.

Firstner Stevan projektmenedzser elmondta: a megvalósítás nem egyszerű, hiszen a két ország erre vonatkozó törvényei eltérnek egymástól, az iskolák felszereltsége és a káderállomány is különbözik, és mivel egy utófinanszírozású projektről van szó, a szükséges összeget is elő kellett teremteni, ami nem volt egyszerű. A pénz egy részét egyébként a felszerelésre költik majd.

A szabadkai főiskola két új szakiránnyal bővül majd, és akik a itt fejezik be a tanulmányaikat, Kecskeméten folytathatják azokat mesterfokon. Az intézmények által kiadott okleveleket mindkét országban elismerik majd.

– Alapfokú és specializációs képzés indul majd be a szabadkai főiskolán. Mivel a szerbiai törvény értelmében a főiskolák nem indíthatnak mesterképzést, arra Kecskeméten lesz lehetőség, de a diplomát Szerbiában is elfogadják majd. Jelenleg hat akkreditált oktatási programmal rendelkezik a főiskolánk, és a projektum befejezése után további két akkreditált szakirányt tudunk felkínálni – tudtuk meg Fürstner Igortól, a projekt koordinátorától, aki elmondta, hogy a szabadkai főiskola laboratóriumi felszereltsége ugyan elmarad a kecskeméti mögött, a káderállománnyal azonban jól állnak.

A következő hónapok tevékenységeiről Némedi Imre, a projektcsoport egyik tagja számolt be.

– Június elején zajlott le az első műhelymunka. Ezen a két ország felsőoktatási törvényeit tanulmányoztuk át, és felmértük a meglévő felszereltséget és káderállományt. Szeptemberben sor kerül még egy műhelymunkára, ezúttal Kecskeméten, ahol már a konkrét, kidolgozott program kerül bemutatásra, illetve két tudományos konferenciát is szervezünk, ahová több mint nyolcvan külföldi szakembert várunk. A szabadkai konferenciát decemberre tervezzük.

A projektum befejezéséig az oktatási programnak el kell készülnie, majd mindkét ország oktatási intézményének meg kell kapnia az akkreditációt. Ha nem merülnek fel problémák az akkreditációk körül, akár már a jövő tanévben beindulhat az új képzés a főiskolákon.