Az inđijai Miva Kft. két hónapja végzi a szúnyoglárvák biológiai irtását egész Vajdaság területén, Szabadkán pedig tegnap kezdték meg az újabb földi és légi irtást. Mint azt Ivana Kašić Grbić, a Miva biológusa elmondta, a lárvák biológiai irtását általában áprilistól augusztus végéig végzik, azonban az időjárási viszonyoktól függően az irtás befejezése akár szeptember végéig is kitolódhat. A napokban Szabadkán, Palicson, Hajdújáráson, Királyhalmán, Csantavéren, Felsőtavankúton, Bajmokon és Visnyevácon végzik a lárvák földi irtását, a légi irtás helyszínei pedig a Palicsi-tó, a Vér-tó, a Ludasi-tó harmadik zónája, a kelebiai kanálisok és mocsarak, a bajmoki kanális, Zobnatica, Krivaja és a Skenderevói-tó.
– Az irtást a K-stop nevű készítménnyel végezzük, mely nem károsítja a környezetet, a méhekre sem veszélyes, de a szúnyoglárvákat megbetegíti, képtelenek táplálkozni és fejlődni, és tulajdonképpen mielőtt felnőtt egyedként kirepülnének, éhen halnak. A biológiai irtást három évvel ezelőtt kezdtük alkalmazni, akkor az embereknek nagyon sok kérdésük volt, hogy hogyan hat ez a készítmény, és hol szerezhetik be, hogy otthon is elvégezzék az irtást. Ettől függetlenül nagyon fontos, hogy a polgárok továbbra is odafigyeljenek arra, hogy ne maradjon állóvíz sehol, mert a lárvák ebben fejlődnek ki. Sajnos a közterületeken lévő kanálisok elhanyagoltak és ez kedvez a szúnyogok szaporodásának – mondta el lapunknak a Miva Kft. biológusa.
Tegnap a Protego Egyesület tanácskozásán is a szúnyogirtás téma került a középpontba.
Mészáros Gábor, a Protego igazgatóbizottságának elnöke elmondta, az előadás célja, hogy ismertessék azokat a megelőző lépéseket, melyeket a polgárok otthon megtehetnek a szúnyogok elszaporodása ellen. A megjelentek hallhattak a felnőtt egyedek és a szúnyoglárvák irtásának módjairól valamint a környezetük rendben tartásának fontosságáról.
– A Tartományi Környezetvédelmi Titkárság képviseletében Danica Popin arról az integrális programról beszélt, hogy hogyan lehet a szúnyogok számát ellenőrzés alatt tartani. A lényeg, hogy ne csak a felnőtt egyedeket, hanem a lárvákat is irtsuk és ne adjunk módot arra, hogy elszaporodjanak. A felnőtt egyedeket csak vegyi úton lehet elpusztítani, ez azonban szennyezi a környezetet és nem elég hatékony, mert csak abban a pillanatban hat, a lárvákat viszont biológiai úton tudjuk irtani, ami környezetkímélő, ezért is támogatjuk ezt a módszert, melyre lassan teljesen áttérünk majd. Az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy a szúnyogok háromnegyed része az ő száz méteres környezetükben kelt ki és nem is bírnak messzire repülni. A szúnyogok nem hosszú életűek, alig két-három hét, és elpusztulnak, de igen szaporák és egy nyár alatt négy-öt generáció is kikel. Ha az udvarban ideiglenesen víz gyűlik össze, például esővízhordókban, régi kerékgumikban, aknákban, az kiváló hely a lárváknak és ha ezt a vizet nem öntjük ki, vagy nem használunk biológiai készítményt, szúnyogokat tenyésztünk. Egy pohárnyi vízből két hét alatt száz-százötven szúnyog kirepül, úgyhogy nagyon sokat tehetünk egy kis odafigyeléssel – figyelmeztet Mészáros Gábor.
A projektum keretében, melyet a Protego az önkormányzat támogatásával valósít meg, a közeljövőben a helyi közösségeket keresik fel, hogy szórólapokat osztogassanak és tájékoztassák a lakosságot, hogyan tudják megakadályozni a szúnyogok elszaporodását és hogyan tudnak hozzájutni a készítményhez. A biológia készítménnyel kapcsolatban a 024/626-999-es telefonszámon kaphatnak információkat illetve a témáról bővebben a www.protego.rs honlapon olvashatnak még.