Bajmok az elmúlt években a VMSZ irányítása alatt állt, és az alig néhány hete lezajló helyi közösségi választásokon ismét ennek a pártnak szavaztak bizalmat a polgárok, ami azt jelenti, hogy a tizenhétből hat mandátumot sikerült megszerezniük. Maglai Jenő, a helyi közösség eddigi elnöke szerint hatalmas teher nehezedik most rájuk, hiszen a polgárok támogatása egyben komoly kötelezettség is.
Maglai úgy nyilatkozott, megvan ugyan a támogatás, mégis jobb lenne most ellenzékben lenni, mert a szabadkai költségvetésben nincs pénz, így semmilyen nagyobb beruházás nem tud megvalósulni, Bajmokkal pedig különösen mostohán viselkedett a város az elmúlt két évben. Akkor lehetne igazán fellendíteni a települést, ha megkapná a városi község státust, vagyis saját költségvetése lenne és átruháznának rá hatásköröket.
– Az új vezetőségnek mindenképpen az lesz a feladata, hogy két éven belül kiharcolja, hogy városi szinten meghozzák azokat a határozatokat, melyek révén Bajmok község lesz. Ha a városban hatalmi pozícióban leszünk, akkor ez biztosan meg fog történni, s ugyanez a helyzet például Csantavér meg Palics esetében is. Úgy gondoljuk, hogy a többi dolog, ami Bajmokkal kapcsolatban elhangzik, mind mellébeszélés, mert az, hogy a következő négy évben öt utcát kiaszfaltoznak majd, nem lendít a település életén, mint ahogy a szennyvíztisztító megépülése sem. Más, komolyabb lehetőségekre lesz szükség, hogy megoldjuk például a munkanélküliség problémáját. Ehhez egy képviselő-testület által meghozott határozat szükséges, a törvény ugyanis lehetővé teszi, hogy községeket hozzunk létre.
Maglai Jenő hozzátette: ennek ellenére Bajmok egyike azoknak a falvaknak, melyekben történt némi fejlesztés. Az elmúlt években elfogadták az urbanisztikai főtervet, így ez lett az első kültéri település, amelyik teljes rendezési tervvel rendelkezik. Évekig vártak arra is, hogy meglegyen a szennyvíztisztító részletes szabályozási terve, ami végül elkészült, sőt sikerült rendezni a vagyonjogi viszonyokat is. Az első két szakasz tervdokumentációja is kész, a fővezeték és a főszivattyúház építését el is lehetne kezdeni, ha lenne rá pénz. Az év végéig pedig a szennyvíztisztító teljes tervdokumentációja is elkészül.
Mintegy tizenöt év után a bajmoki határátkelő részletes szabályozási tervét is elfogadták, a tervdokumentáció pedig folyamatban van, így a jövő évben már kiépülhet a határátkelőhely, ami Bajmok és a környező települések fellendülését is segíti majd, feltéve, hogy az állam elkülöníti az ehhez szükséges összeget.
– Száz év után felépült Bajmokon az új iskola, ami Vajdaság-szerte az egyik legmodernebb iskola. Az egészségház egy részét is sikerült felújítani, amiért úgyszintén mi lobbiztunk, csak sajnos miután kikerültünk az önkormányzatból, a mostani vezetőség nem folytatta a felújítást, emiatt a fogorvosi és gyermekorvosi rendelő még nem került sorra. A szeméttelepet is sikerült rendeznünk, körülkerítettük és kiaszfaltoztuk az odáig vezető utat, a közterület-karbantartást pedig egy magáncégre bíztuk, amellyel nagyon elégedettek vagyunk, mert olcsóbban és jobban dolgozik a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalatnál.
A másfél millió dinár értékben felújított és a helyi közösség tulajdonában lévő sportcsarnok továbbra is nagy gondot jelent, az önkormányzat ugyanis lassan egy éve nem támogatja a fenntartását. Miközben a Stadion Közvállalat éves szinten nyolcvanmillió dinárt kap, a bajmokinak elég lenne egymillió dinár arra, hogy fizessék a villanyszámlát és felvegyenek egy takarítónőt meg egy gondnokot, de hiába várnak támogatást. Az alkoholgyár is sok problémát okozott a helyieknek, nagy mértékben károsította a környezetet is, elsősorban a Krivaja patakot. A gyár most csődeljárás alatt áll, de még időről időre újra beüzemelik, hogy ecetet állítson elő. Maglai szerint nem sokat lehet tenni az ügyben, hiszen az állam sem tudott mit kezdeni a helyzettel, ezért nem tették meg a kellő lépéseket. A dögtemető ügyében viszont az önkormányzat intézkedett, és fedezte a költségeit a két újabb dögkút kiásásának. Elkelne a segítség annak a személynek a bérezésében is, aki a dögtelepen dolgozik, de ezt a helyi közösségnek egyedül kell megoldania. A jövőbeli tervek között egy égetőüzem építése is szerepel, mert ezzel tartósan megoldanák a dögtemető problémáját. Sikerült felújítani a tűzoltóotthont, a rendőrállomás viszont nagyon rossz állapotban van. A közbiztonság okoz még problémát, hiszen rengeteg a lopás, sőt két gyilkosság is történt, de a mai napig nem derítették fel őket.
– A Tartományi Nagyberuházási Alapból jóváhagyták a pravoszláv egyházközösség parókiájának felújítására a pénzt, de a beruházás még mindig nem valósult meg, mert az alapban nincsen pénz. A katolikus templomot szintén fel kellene újítani, folyamatban is van a tervdokumentációjának a készítése. Talán a következő két évben ezekre a munkálatokra is sor kerül.