Megnyitották azt Partnerközpontot Szabadkán, melyet a határon átívelő IPA-projektum keretében hoztak létre. A PACCLE nevet viselő projektum partnerei a szegedi DAR Nonprofit Közhasznú Kft., a Szeged Pólus Nonprofit Kft. és a szabadkai Szabadegyetem. A projektum lényege, hogy az innovációs klaszterek illetve a kis- és középvállalatok közötti együttműködést segítsék és a két régiót gazdaságilag erősítsék.
Samu László projektmenedzser elmondta, hogy az elmúlt hónapokban kutatásokat végeztek és tanulmányokat készítettek, melyek alapján kidolgozták a Partnerközpont munkatervét, stratégiáját, amivel a klaszterek kialakítását és fejlesztését is segítik, valamint kikristályosodott az is, mely területeken dolgozó vállalatokat és klasztereket kellene megcélozniuk a projekttel. Ezek a területek pedig a biotechnológia, egészségügy, szoftveripar, megújuló energiaforrások, nyomdaipar. A projektbe ezenkívül a fejlesztési ügynökségeket, gazdasági kamarákat és az önkormányzatot is bevonják.
Eddig mintegy száz magyarországi vállalat kapcsolódott be a PACCLE-ba, szerbiai részről pedig jelenleg is folyik a vállalatok bekapcsolása. A most megnyitott Partnerközpontnak létezik egy szolgáltatóközpontja a Szabadegyetem első emeletén a 223-as szobában, mely tegnap óta fogadja az érdeklődőket, és két teremmel is rendelkeznek majd, ahol különféle tréningeket tarthatnak. Folyamatban van egy honlap elkészítése is, mely nemcsak adatbázisként szolgál majd, hanem lehetőség lesz nyomon követni a legfrissebb híreket, a bekapcsolt vállalatok különféle újításait, projektjeit is. A következő hónapokban sor kerül még két műhelymunkára, három tréningre és két tanulmányi utat is szerveznek majd.
Dejan Zvekić, a Szabadegyetem képviseletében a Partnerközponttal kapcsolatban rámutatott, a két ország közötti gazdasági együttműködés igen alacsony szinten van. Ennek oka, hogy ehhez nehéz megteremteni az anyagi hátteret és szükség van piacra is.
– Ahhoz, hogy a két régió gazdasági kapcsolata megerősödjön, együttműködésre van szükség. A Partnerközpont éppen ezt a segítséget adja meg, hiszen ha egy vállalkozó Magyarországgal szeretne együtt dolgozni, rajtunk keresztül hozzájuthat a szükséges információkhoz. Magyarországon a klaszterek, vagyis a vállalatok csoportosulása már nagyon jól működik, ezért is választottuk ezt a formát, ezenfelül pedig tanulhatunk is tőlük a klaszterek létrehozásáról.