2024. november 24., vasárnap

A Pékség biztosan megmarad

A szabadkai Fidelinka Pékség bérbeadásával nem menthetik meg az egész vállalatot
A szabadkai Fidelinka Rt. anyavállalat gondjai 2009 áprilisában kezdődtek, amikor először zárolták a részvénytársaság számláját, ekkor késett először a vállalat több mint hatszáz alkalmazottjának a fizetése. Az anyavállalat végül csaknem másfél évvel később, 2010 júliusának végén ment csődbe, majd szép sorjában az összes anyavállalat számláit is zárolták – a Fidelinka-Malom Kft., a Fidelinka-Tésztagyár Kft., a Fidelinka-Pékség Kft., a Fidelinka-Ingatlan Kft., a Fidelinka-Rent-a-car Kft., a Fidelinka Agrar, a Fidelinka Coop, az AD Tromeđa és a Fidelinka-Keményítő Kft. vállalatokét. Legutolsóként a pékségben indították meg a csődeljárást, s ebben a vállalatban döntöttek a teljes csőd mellett, elsősorban azért, hogy azt minél előbb bérbe adhassák, vagy el lehessen adni. Annak érdekében történt mindez, hogy a termelés egyetlen pillanatra se álljon le és a 2009-ben még több mint hatszáz munkást alkalmazó vállalatnak mára megmaradt 149 alkalmazottja ne kerüljön az utcára. Emellett a kenyérellátás se akadozzon, hiszen a vállalat Szabadka mellett Zomborra és környékére, Nagykikindára, Újvidékre is szállít a pékáruból. A pékséget csaknem egy hónappal ezelőtt vette bérbe a szlovéniai Don Don Kft., havi másfél millió dinárért. A vállalat zavartalanul működik, a csődbiztos, Radovan Šiljegović szerint azonban azzal, hogy bérbe vették a Fidelinka Pékségét, nem lehet megmenteni az egész, valamikor hatszáz munkást foglalkoztató, lisztet, tésztát és más termékeket gyártó vállalatot.

A Fidelinka Kompanija Rt. összes leányvállalata közül csak a Pékség esetében döntöttek úgy, hogy az átszervezés helyett csődöt jelentenek, a csődeljárás végén eladják, bérbe adják a vállalatot. Az összes többi leányvállalatban is megindult a csődeljárás, még zajlik a tárgyalás, a vállalat vagyonának felmérése.

Hosszas tárgyalás után egy hónappal ezelőtt a szlovéniai DON DON Kft.-nek adták bérbe a pékséget, a kft.-ből jelezték szándékukat, hogy a későbbiekben akár meg is vásárolnák a vállalatot.

Radovan Šiljegović, a Fidelinka csődbiztosa szerint a bérbeadás nem menti meg az egész vállalatot, mert a havi bérleti díj mindössze másfél millió dinár, a Fidelinka Kompanija Rt. tartozása pedig meghaladja az 1,4 milliárd dinárt. A bérlő egyébként állja a működési költségeket, és ígérete szerint megőrzi a márkanevet is, illetve az is szóba került, hogy a lízingre vett felszerelések és járművek részletfizetését is átvállalja, habár a tartozás összege most már igen nagy, hiszen hónapokkal lemaradtak a fizetéssel.

– Jelenleg is tart a pékség vagyonának felmérése, a bíróságon pedig megindult a földterületek, épületek és a vagyon bejegyzése. Hogy a társaság átszervezés alatt álló vállalataival mi lesz, nem tudnám megmondani, mert nincs rálátásom az átszervezési terv részleteire, s az meg is változhat. Megtörténhet, hogy a társaság a jelenlegi tulajdonviszonyok mellett is fennmaradhat, habár azok még mindig nincsenek tisztázva, de a Pékség biztosan új gazdára talál. Hogy ez a szlovén cég lesz-e, vagy egy másik vállalat, az majd kiderül, miután kiírják és elbírálják a pályázatokat – nyilatkozta lapunknak a csődbiztos.

A Pékség likvidálási (felszámolási) értékét 400 millió dinárra becsülték, de a versenypályázat kiírásakor felbecsülik a márkanév értékét is. Sajnos az adósságok nagy részét a kötvények teszik ki, s mindez a Pékséget is érinti, hiszen garanciaként szerepelt a hitelfelvételkor. Szeptember 8-ra írták ki a bírósági tárgyalást, addig kell a hitelezőknek benyújtani követeléseiket, így akkorra már tudni lehet, mekkora az adósság.

Valószínűleg az év végén már kiírják a pályázatot a Pékség eladására. A jelenlegi bérlő addig mindenképpen fenntartja a termelést, tehát a kenyérellátás zavartalan lesz, és a jövőben szándékukban áll befektetni a Pékségbe, de csak miután megvették azt. A DON DON Kft. egyébként a malom iránt is érdeklődik, így az sem kizárt, hogy ott is beindul a munka és fejlesztések kezdődnek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás