2024. július 17., szerda

Még tesztelik a berendezést

Hamarosan megkezdődhet a szennyvíztisztító műszaki ellenőrzése

A Vízművek és Csatornázási Közvállalat egyik legnagyobb beruházása az új szennyvíztisztító megépítése volt. A városnak óriási szüksége volt már egy nagyobb kapacitású berendezésre, és ebben igen jelentős szerepet játszott a Palicsi-tó megóvása is, a tavat ugyanis előzőleg évekig szennyezték vegyi anyagokkal. Habár a szennyvíztisztító elkészült, és a vízvonal működik, a teljes műszaki átvétel máris két és fél évet késik.

A vízvonal működése 2009 decemberében indult be. Azóta is folyamatosan ellenőrzik a kapott értékeket, melyek az esetek többségében a kivitelező által szavatolt, megengedett értékek alatt maradnak, vagyis a biológiai tisztításon kívül a vegyi anyagokat is sikerül kiszűrni és a nemzetközi szabványoknak megfelelő értékeket betartani. Ennek ellenére azonban még mindig tart a berendezés működésének megfigyelése, ezért külön mintavételekre is sor kerül a jövőben.

– A kapacitással kapcsolatban el kell mondani, hogy jelenleg sokkal kevesebb szennyvíz érkezik a tisztítóba, mint amennyit képes befogadni, ezért egyelőre nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy közvetlenül teszteljük a teljes berendezést. A vízvonalon csupán kisebb hibákat fedeztünk fel, amelyeket jelentettünk is a felügyelő szervnek, azaz az IRD vállalatnak és a kivitelezőnek, a holland DHV-nek. Az észlelt hibákat kijavítják, így arra számítunk, hogy a teljes berendezés műszaki vizsgálata után kifogástalanul fog működni a rendszer – tudtuk meg Snežana Pejčićtől, a Vízművek igazgatónőjétől.

Az iszapvonal esetében csupán a próbaüzem kezdődött meg, melynek során több hiányosságot is felfedeztek. Miként a vízvonal, úgy az iszapvonal esetében is rögtön jelezték azt a felügyelő cégnek meg a kivitelezőnek, s jelenleg is dolgoznak a hibák kijavításán. A biogázt is használó áramgenerátorok nem működnek szinkronban, az anaerob digesztor tartalmának keveréséhez szükséges két fújtató közül az egyik megsérült, a csővezetékeknél, különösen a föld alatt elhelyezett csöveknél pedig lehetővé kell tenni, hogy könnyű legyen a töltésük és ürítésük, a gázkompresszorok hűtéséhez a tűzoltásra szánt vezeték helyett egy külön vezeték kiépítésére van szükség, a berendezés alternatív villanyáram-ellátása nincs megoldva egy esetleges áramkimaradás esetén, valamint még nem kapták kézhez az iszapvonal teljes projektdokumentációját. Miután kijavították ezeket a hibákat, a következő lépésben a teljes berendezés lehetőségeinek felmérése marad hátra.

– Október közepéig hosszabbították meg a banki garanciánkat. Augusztus 10-én jár le az az egy év, amikor is átvettük a kivitelezőtől a berendezést, és a DHV köteles eddig az időpontig eleget tenni a szerződésbe foglalt kötelezettségeinek. Június elején átadtuk az igénylést a szennyvíztisztító műszaki ellenőrzésének lebonyolítására, megalakult a bizottság és megérkezett hozzánk a hivatalos végzés is, vagyis minden feltétel adva van az ellenőrzés megkezdéséhez, amit egyidejűleg folytatnak majd a víz- és az iszapvonalon is.

Tekintettel arra, hogy a szennyvíztisztító átadása a szerződésbe foglalt időponthoz képest már két és fél évet késik, a megrendelőnek, vagyis a Vízműveknek joga van kártérítést kérni a kivitelezőtől. Ennek módját és feltételeit is belefoglalták a szerződésbe, de egy igen összetett jogi helyzet állhat elő, ha perre viszik az ügyet, ami akkor a párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Döntőbíróság elé kerül. Éppen ezért a vízművek minden lépést alaposan megfontol, s döntését mindenképpen meghatározza majd az, hogy a kivitelező véglegesen kiküszöböl-e minden észlelt hibát, illetve milyen megállapításra jut a műszaki ellenőrzést végző bizottság. Remélhetőleg a két fél egymás között is meg tud állapodni és nem terelik jogi útra az ügyet, de a DHV-tól még időben kérni fogják a banki garanciák meghosszabbítását.

A műszaki ellenőrzés eredményétől függ, hogy mikor kezd hivatalosan is üzemelni az új szennyvíztisztító, ennek időpontját azonban továbbra sem lehet tudni. Az azonban mindenképpen jó hír, hogy amióta megkezdte a működését a tisztító, azóta folyamatosan működik is, mutatott rá az igazgatónő.