2024. november 24., vasárnap

Szabadka a régi térképek tükrében

Mintegy negyven földrajzi és szaktérkép mesél városunk történelméről

A Szabadkai Történelmi Levéltár egy különleges kiállítással egészítette ki a városnapi rendezvényeket. Levéltárunk gazdag térképészeti anyaggal rendelkezik, ezekből válogattak ki csaknem negyven különleges és igen érdekes térképet, melyet a Városháza előcsarnokában tekinthetnek meg az érdeklődők egészen szeptember 23-ig.

A kiállított térképekből maga a város történelme, fejlődése, növekedése bontakozik ki szemünk előtt, melyen nyomon követhetők az impériumváltások, az államhatárok változásai, az urbanizálódás, a földrajzi változások, a háborúk és az itt élő emberek és tevékenységük hatása környezetükre.

Az első panorámakép még 1697-ben készült a Palicsi-tó partján és a szabadkai várat ábrázolja. Az első várost felmérő földrajzi térkép pedig 1778-ban, vagyis egy évvel azelőtt készült, hogy Szabadka elnyerte volna a szabad királyi város címet. Mivel a város azután már önkormányzati hatáskörrel bírt, a térképek mellett számos helyrajz, terv, irat is fennmaradt ebből az időből.

A 19. század térképein már pontosan nyomon követhető, hol voltak a mezőgazdasági, építkezési vagy éppen vadászati helyek, a város szélén az ipari létesítmények jelennek meg, Palics pedig felkapott üdülőhellyé vált, így a térképek a turizmus fejlődését is őrzik. Született azonban olyan térkép is, ahol a bombák becsapódási helyét rajzolták be.

A gyűjteményben kézzel készített és nyomtatott térképek is vannak, illetve földrajzi és szaktérképek is találhatók, a kiállításon pedig néhány eredeti, illetve többségében az eredetiről készült másolat látható.

– A kartográfiai anyag igen illusztratív, és már önmagában nagyon sokat elárul, ezért határoztunk úgy, hogy térképeinkből kiállítást rendezünk, amit a legtöbb levéltár meg is tesz. A kiállítással szerettük volna bemutatni, milyen gazdag gyűjteménnyel rendelkezünk, melyből mintegy negyven térképet válogattunk össze és szeretnénk majd még öt-hat másik helyszínen is bemutatni őket – tudtuk meg Stevan Mačkovićtól, a Szabadkai Történelmi Levéltár igazgatójától.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás