2024. július 17., szerda

Le a graffitikkel!

A falfelület-dekoratőrnek készülő fiatalok megkezdték a falfirkák eltávolítását
(Fotó: Sztojánovity Lívia) Aki tegnap délelőtt a végigsétált a Korzón, felfigyelhetett a Hadseregotthonnál szorgoskodó fiatalokra, ugyanis tegnap vette kezdetét a Fiatalok a graffitik ellen elnevezésű akció, melynek során a Politechnikai Iskola diákjai a védett városrész néhány épületéről eltávolítják a falfirkákat.

Összesen tizenhárom, falfelület-dekoratőrnek tanuló diák jelent meg ma a Hadseregotthonnál, hogy a javarészt szurkolók által elcsúfított falakat megszabadítsák a firkáktól. Az akciót a tervek szerint a Beograd áruházon és a valamikori Centar épületeinek oszlopain folytatják majd. Garai József, az iskola szaktanára lapuknak elmondta, hetente három alkalommal tudnak dolgozni a fiatalok a város épületein, ugyanis kedden a másodikosoknak, csütörtökön és pénteken pedig a harmadik osztályos diákoknak van gyakorlati órájuk, melyek során megpróbálják kicsit szebbé tenni városunkat.
– Az épület teljes homlokzatának a festésére nem kerül sor, de magukat a firkákat lekaparjuk vagy erős oldószerrel lemossuk a falakról és lefestjük őket. Attól félek, hogy bár megtisztítjuk a felületeket, egyben alkalmassá tesszük őket, hogy újabb graffitik kerüljenek a falakra. Szerintem meg kellene tiltani, hogy a tizennyolc éven aluliak festékszórót vásárolhassanak. Biztosan kevesebb lenne a városban a falfirka – mondta Garai József.
Iso Planić, a Politechnikai Iskola igazgatója is kilátogatott a helyszínre, és az újságíróknak nyilatkozva elmondta, az akció célja mindenképpen az is, hogy a város képét szebbé tegyék, de mint rámutatott, nem az a megoldás, hogy a szemetelők után állandóan összeszedjük a szemetet, hanem azt kell elérni, hogy mindenki vigyázzon a rendre.
– Ennek az akciónak egyfajta nevelési célzata is van, mégpedig az, hogy felfogjuk, ez a mi városunk, melyről gondot kell viselnünk és vigyáznunk kell rá, mert ez tükrözi azt is, mi milyenek vagyunk, illetve hogy ilyen formán is visszatartsuk a fiatalok erőszakos viselkedését, vagy a rongálást – mutatott rá az igazgató.
A diákok tehát a következő néhány gyakorlati órájukat a városi épületek szépítésével töltik majd.
– Nagyon jó ötletnek tartom ezt az akciót, hiszen ez a mi városunk. Sok szép régi épületünk van, de sajnos nagyon sok graffiti csúfítja el a város képét, és nem vigyáznak rá eléggé. Igaz, hogy gyakorlati óránk van, de mégiscsak jobb ezeken az épületeken dolgozni, mint egy egyszerű lakóházon. Nagyon örülök, hogy elmondhatom majd magamról, hogy tettem valamit a városomért – mondta Balog Árpád, a Politechnikai Iskola harmadikos diákja, aki részt vesz az akcióban.
A megmozdulás egyébként a város és a Politechnikai Iskola közös szervezésében bonyolódik, és a Yumol cég támogatja.