2024. július 17., szerda

Az illegális taxizók ellen

A taxiegyesületek még mindig a nem lojális konkurencia ellen küzdenek – Ha nem kapnak választ, tüntetni fognak

A szabadkai Taxiegyesületek Szövetsége több visszaélésre hívta fel a figyelmet, melyek azóta történtek, hogy a városi képviselő-testület határozatot hozott a fuvarozási előírásokról a városi taxiegyesületek számára. A tiltakozókhoz a szövetségbe tartozó tizenhárom egyesületen kívül további hét egyesület is csatlakozott, akik azt kérik, az illetékesek mihamarabb vizsgálják ki a szabálytalanságokat és lépjenek fel elkövetőik ellen.

A szövetség feljelentést tett a felügyelőségnél három taxitársaság, a Red Taxi, a Boban Taxi és az S Taxi ellen, ugyanis az itt dolgozók többsége nem vizsgázott le városismeretből, nem rendelkezik orvosi igazolással és saját taxiállomásaikon kívül a város más pontjain is leállítják autóikat. Az S Taxi járműveit Topolyán jegyeztették be, ami úgyszintén ütközik a városi határozattal, és a YU Taxival egyetemben nem tartják be a megszabott minimális fuvardíjat, ugyanis kevesebbet fizettetnek meg az utasokkal, mint amit a taxióra mutat. Az egyik újságban pedig egy olyan hirdetésre bukkantak, ahol az egyik társaság úgy hirdeti magát, hogy olcsóbban fuvaroz, tehát egyértelmű a visszaélés.

– Júliusban meghozták a minimális fuvardíjról szóló határozatot, ami augusztus 1-jén lépett életbe. Ennek értelmében az indulási ár 60 dinár, a kilométerenkénti minimális ár 50 dinár, a várakozás pedig óránként 600 dinár, és annyit kell megfizettetni, amennyit a taxióra mutat. Ez az a minimális fuvardíj, ami alatt a taxisoknak gazdaságilag nem kifizetődő dolgozniuk, ugyanis amellett, hogy rendszeresen fizetjük az adókat, a járulékokat, kiváltjuk az engedélyeket, minden törvényi előírásnak eleget teszünk, figyelembe kell venni például az üzemanyag megnövekedett árát vagy az autó karbantartási költségeit, és valamiből nekünk is meg kell élni. Azzal, hogy néhány taxitársaság nem veszi figyelembe a határozatot és áron alul dolgozik, nem csak törvénytelenséget követ el, hanem egyszerűen kiszorít minket a piacról és veszélyezteti a megélhetésünket – mondta Stevo Šimić, a szövetség elnöke.

Arra is rámutattak, hogy az úgynevezett rent-a-car taxik működése is törvénybe ütköző és ez ügyben is tegyék meg a megfelelő lépéseket.

– Nincs rendjén, hogy hétvégén megjelenik néhány fizikai személy és taxizik, mikor nincs rá engedélye, saját autója. Éppen ezért kell a törvénnyel és előírásokkal összhangban dolgozó taxiegyesületek tagjai számára kiadni azt a bizonyos matricát, ami megkülönbözteti őket az illegálisan működőktől. Emellett szeretnénk, ha az önkormányzat a mi véleményünket is kikérné a taxizást illető kérdésekkel kapcsolatban – tette még hozzá Veljko Stančić, a szövetség elnökségének egyik tagja.

A szövetség az illetékesekhez intézett leveleire mindeddig nem kapott választ, és ha továbbra sem reagálnak az általuk felvetett problémákra, elképzelhetőnek tartják, hogy a következő lépésben kivonulnak az utcákra és tüntetéssel próbálnak eredményt elérni.