2025. február 5., szerda

Hugyik Richárd az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke

Idei utolsó ülését tartotta a Magyar Nemzeti Tanács

A Magyar Nemzeti Tanács 16. rendes ülését egyperces néma csenddel kezdték, így emlékezve a tragikus hirtelenséggel elhunyt Sárközi Istvánra, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnökére. Az ülés során a tanácstagok titkos szavazáson egyhangúlag megválasztották Hugyik Richárdot a Végrehajtó Bizottság új elnökének.

Hugyik Richárd korábban a Végrehajtó Bizottság művelődéssel megbízott tagja volt, és közösségi elkötelezettsége, szakmai tapasztalata, valamint a tanács munkájában való aktív részvétele alapján bizonyította alkalmasságát erre a pozícióra – méltatta őt Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

Az ülésen a Végrehajtó Bizottság elnöki posztja mellett a teljes bizottságot is újraválasztották. A testületben az oktatásért továbbra is Varjú Potrebity Tatjana, a tájékoztatásért Kabók Erika, az írás és nyelvhasználatért Tóth Ramóna felel, míg a művelődéssel Hajvert Ákos lett megbízva.

A tanács idei utolsó ülésén összesen 69 napirendi pontot tárgyaltak, amelyek között szerepelt a 2025-ös költségvetés elfogadása, a munkaterv jóváhagyása, valamint különböző személyi döntések meghozatala. Az ülés során részletesen tárgyalták és elfogadták a 2024-es év költségvetésének technikai módosítását. Fremond Árpád elmondta, hogy az eredetileg tervezett 1 milliárd 457 millió dinár helyett 1 milliárd 419 millió dinár lesz a végleges összeg, mivel néhány projekt forrásai nem érkeztek meg.

Hajvert Ákos, a Végrehajtó Bizottság művelődéssel megbízott tagja (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

Hajvert Ákos, a Végrehajtó Bizottság művelődéssel megbízott tagja (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

A tanács egyhangúlag elfogadta a 2025-ös évre vonatkozó munkatervet és költségvetést is, amely 731 millió dinár lesz. Fremond Árpád hangsúlyozta, a költségvetés jelentősen csökkent az előző évhez képest, mivel több nagy projektet sikeresen lezártak, mint például a Magyar Szó székházának felújítását, a zsablyai Havas Boldogasszony templom rekonstrukcióját, a bezdáni színház korszerűsítését és a topolyai komplexum projektjét. Ezek a beruházások már lezárultak, vagy átutalták a szükséges összegeket, így ezek nem terhelik az új költségvetést.

A 2025-ös év munkaterve számos fontos projektet tartalmaz. A tanács a 2024-ben elfogadott stratégiák mentén kívánja folytatni munkáját, elkötelezetten az oktatási és kulturális hálózat további bővítése mellett. A tervek között szerepel a topolyai oktatási központ befejezése, amely több civil szervezetnek és önkormányzati intézménynek is helyet ad majd. Prioritást élvez a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Egyesület székházának és a Hódegyházi Művelődési Egyesület épületének felújítása. Az év elején várhatóan átadásra kerül a bezdáni színház, és folytatódnak a fejlesztések a kishegyesi önkormányzatban. A tanács kiemelt figyelmet fordít a Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény újvidéki kihelyezett tagozatának működésére, amely az év végén megkezdte tevékenységét.

Fremond Árpád kiemelte, az ösztöndíjprogramok területén is jelentős előrelépések történtek. Januárban új pályázatokat hirdetnek tíz orvostanhallgató, fogorvostan-hallgató és gyógyszerész számára, akik havi 100 ezer forintos támogatásban részesülhetnek tíz hónapon át. Emellett húsz közgazdász hallgató számára is elérhetővé válik egy új ösztöndíjprogram, amely havi 50 ezer forintos támogatást biztosít szintén tíz hónapon át. A program az idei iskolaévre vonatkozik, így a 2024/2025-ös tanév diákjai is pályázhatnak. Az ösztöndíjakat a Vajdasági Orvosok és Fogorvosok Egyesületével, valamint a Vajdasági Magyar Közgazdász Társasággal együttműködve biztosítják. Az egyesületek bonyolítják le a pályázatokat és a kifizetéseket is – emelte ki a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának új elnöke  (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának új elnöke (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

Fremond Árpád hangsúlyozta, a 2025-ös év tervei között szerepel egy diákotthon építése Szabadkán, a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium keretében, valamint egy másik diákotthon kialakítása Magyarkanizsán. A topolyai komplexum, amely oktatási központként, civil szervezetek és önkormányzati intézmények közös helyszíneként, valamint diákotthonként fog működni, szintén 2025 során készül el. A tervek szerint az épületben egy 60 fős kollégiumot alakítanak ki.

A kultúra területén továbbra is hangsúlyos a templomok, művelődési intézmények és színházak felújításának folytatása, valamint az, hogy minél több intézmény társalapítójává váljanak. A nyelvhasználat és az írás területén zajlik a törvényfordítások folyamata, és működik a Zsebtükör alkalmazás, amely a jogsértések dokumentálását és bejelentését teszi lehetővé. A tanács szoros kapcsolatot tart fenn a belügyi szervekkel, állami intézményekkel és önkormányzatokkal – tette hozzá Fremond Árpád.

Kabók Erika, a Végrehatjó Bizottság tájékoztatással megbízott tagja elmonda, 2025-ben ismét megszervezik a Délvidéki Médiatalálkozót, emellett létrehoznak egy újságírói etikai kódexet, és támogatják a kistérségi lapok fennmaradását.
Az ülésen többek között elfogadták az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet igazgatójának kinevezésére vonatkozó nyílt pályázat kiírását, valamint a Szekeres László Alapítvány, a Magyarkanizsai Regionális Kreatív Műhely, a Kishegyesi Könyvtár, a szabadkai Hét Nap Lakiadó Kft. és a Pannónia Alapítvány 2025-re vonatkozó munka- és pénzügyi tervét.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Az ülés végén elfogadták a Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény 2024-es pénzügyi tervének módosítását is, amelyre azért volt szükség, mert az elmúlt évben a gyermekek óvodai ellátásához szükséges alapszolgáltatások díjai is megemelkedtek, valamint a gazdasági helyzet miatt az épületek működtetési költségei is nagyobbak lettek a tervezettnél – mondta el Katona Novák Ágnes, az intézmény igazgatója.

Az MNT elfogadta az intézmény 2025-re vonatkozó pénzügyi tervét is. Katona Novák Ágnes kiemelte, Újvidéken, a Magyar Szó székházában megkezdte működését az óvoda kihelyezett tagozata is. Hozzátette, az újvidéki kihelyezett tagozaton 80 gyermek elhelyezésére lesz lehetőség négy csoportban. Az óvodában az alkalmazottak felkészülten várják a gyermekeket – tette hozzá a Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény igazgatója.

Az ülés további részében jóváhagyták a Végrehajtó Bizottság döntését több oktatási és kulturális intézmény igazgatóválasztási eljárása, valamint igazgatóbizottsági tagcseréjének eljárása kapcsán.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fremond Árpád kiemelte, az ösztöndíjprogramok területén is jelentős előrelépések történtek (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)