2025. január 9., csütörtök

Tevékeny év a kültelepüléseken

A szabadkai városvezetés továbbra is nagy figyelmet fordít az épített örökség megóvására

Szabadkán 2024-ben több projekt megvalósítása is megkezdődött, és ezek nagy részének befejezésére várhatóan az idén kerül sor. A helyi önkormányzat büdzséje 2025-ben kisebb, mint egy évvel korábban, de olyan beruházások is megkezdődnek, amik nem a város saját eszközeiből valósulnak meg. Minderről, illetve a helyi önkormányzat elmúlt egy évéről, és az idei évre vonatkozó terveiről Góli Csillával, Szabadka Város alpolgármesterével beszélgettünk.

A városháza tetőszerkezetének felújítása az Európai Unió támogatásának köszönhetően kezdődhet meg az idén (Molnár Edvárd felvétele)

A városháza tetőszerkezetének felújítása az Európai Unió támogatásának köszönhetően kezdődhet meg az idén (Molnár Edvárd felvétele)

– Nehéz egyben értékelni a 2024-es évet, mivel év közben volt egy váltás. Az év első felében még az előző összetételű vezetőség irányította a várost, és ekkor befejeződtek bizonyos dolgok, amiket korábban megszabtunk magunknak a négyéves mandátumra vonatkozóan. Majd egy intenzív kampány következett, de természetesen a közigazgatás ezen időszak alatt is zavartalanul működött. A kampány után, habár nem voltak nagy változások, egy új rendszer állt fel. A Vajdasági Magyar Szövetségnek az előző mandátumban nagyon ütőképes csapata volt Szabadkán, a városi képviselő-testület elnöke dr. Pásztor Bálint, a párt elnöke volt, az alpolgármester pedig Kern Imre, aki korábban a tartományi és a köztársasági szinteken is töltött be fontos pozíciókat. Nagyon jó volt velük dolgozni az előző négy évben, de az akkori csapatot nem lehet összehasonlítani a jelenlegivel. Másmilyen Gyivánovity Dániel, a jelenlegi képviselő-testület elnökének személye is, aki üzletember, más hangulatot hozott be a városi képviselő-testületbe, illetve a városházán működő csapatba. Az eredményekkel kapcsolatban a legfontosabb, hogy működnek mindazon szolgáltatások és intézmények, amelyek elengedhetetlenek egy város életében, egy város működésében. Gondolok itt a közintézményekre, a közoktatásra, a művelődési intézményekre, a környezetvédelmi kérdésekre, működnek a közvállalatok, gazdag a város sportélete. De konkrét eredményeink is vannak, például a sándori szeméttelep lezárása, aminek köszönhetően augusztus óta az összes Szabadkán keletkező hulladék a Regionális Hulladékgazdálkodási Kft. békovai telephelyére kerül. A vízhálózatot is folyamatosan fejlesztjük. Számomra a legkedvesebb az a határon átnyúló projekt, aminek megvalósítása az idén veszi kezdetét, de az előző mandátumban végzett munka eredménye. Hivatalosan novemberben kaptuk meg az értesítést, hogy az Európai Unió 3,2 millió eurót biztosított a városháza tetőszerkezetének felújítására – fogalmazott Góli Csilla.

Az alpolgármester szót ejtett az épített örökség megőrzése érdekében végzett tevékenységükről, aminek köszönhetően 2024-ben megújult a palicsi Víztorony, ugyanakkor elkészültek a tervek a Bagolyvár renoválására is. Emellett az illetékesek keresik a jogi lehetőségeit annak, hogy a Szabadka központjában lévő magántulajdonban lévő épületek homlokzatainak felújítását is el tudják végezni.

Beszélgetőpartnerünk szavai szerint a peremvárosi helyi közösségekben és a kültelepüléseken is több beruházás valósul meg az idén.

– Jelenleg úgy tűnik, hogy a jelenlegi tevékeny mandátum lesz, ami a kültelepüléseket illeti. A Makkhetes és a Zorka helyi közösségben 150 millió dinár értékben bővül az ivóvízhálózat, és az ezzel kapcsolatos pályázat lezárult, a kivitelezővel megkötöttük a szerződéseket. Hatalmas horderejű beruházás a Tiszta Szerbia projekt, amelyek munkálatai az év végén a Sándor helyi közösségben meg is kezdődtek. Ennek során 110 kilométernyi szennyvízcsatorna fog kiépülni, Csantavéren és Bajmokon pedig szennyvíztisztító is létesül. Nemrég harangoztuk be a Srbijagas beruházását is, aminek köszönhetően a városhoz tartozó 15 kültelepülésen épül ki a gázhálózat – mondta az alpolgármester, kiemelve, hogy a palicsi egészségház tavaly megkezdett építése az idén befejeződik, és a tervek szerint az idén megnyithat az új rendelő.

A város idei költségvetéséről szólva Góli Csilla kiemelte, 101 millió dinárt biztosítottak arra, hogy minden általános iskolásnak ingyenes tankönyveket biztosítsanak. Emellett beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy több olyan projekt megvalósítása is megkezdődik, amit nem városi forrásból pénzelnek, ilyen a kerékpárhálózat bővítése az OptiBike projekt keretén belül, a már említett sándori szeméttelep szanálása, vagy éppen a vízkapacitások növelése a kisbajmoki ipari parkban.

Az alpolgármester emellett arra is kitért, hogy egy felelős városvezetés nem engedhet veszni már meglévő terveket és engedélyeket, és azon kell dolgozni, hogy ezek megvalósításához pénzeszközöket biztosítsanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele