Topolyán a jövő évtől terveznek átállni a szemételszállítási díjak négyzetméter alapú megfizettetéséről a köbméteresre (Fotó: Herceg Elizabetta)
A növekvő munkanélküliség miatt egyre nehezebb megtéríteni a kommunális szolgáltatások díjait, állítja a topolyai Komgrad igazgatója, aki szerint óvatosnak kell lenni a magánvállalkozók bevonásával ebbe szférába, mert a lakosság a fizetőképesség határán van. A legrendszeresebben fizetők a nyugdíjasok.
A topolyai Komgrad Közvállalat a közelmúltban felszólításokat küldött ki mindazoknak, akik nem fizették ki időben valamely kommunális szolgáltatás díját. Kíváncsiak voltunk, hogy kik a vállalat legnagyobb adósai, és számíthatnak-e a polgárok a kommunális szolgálatatások árának növekedésére. Mgr. Szombathy Zoltánt, a Komgrad Közvállalat igazgatóját erről kérdeztük.
* Kik tartoznak a Komgradnak?
– A község a Komgradot bízta meg a szemétkihordással, a vízszolgáltatással, valamint a szennyvízhálózat karbantartásával. Épp ezért a község által meghatározott árak szerint dolgozunk. Két árlistánk van, egy a magánszemélyek, egy pedig a vállalatok számára. Elégedett vagyok a megfizettetési arányunkkal, ami 80 százalék körül van. A maradék 20 százalékot megpróbáljuk bírósági úton behajtani. Először figyelmeztetjük az adósokat, hogy bíróságra adjuk őket, ha nem rendezik a tartozásukat, és ha ez után sem hajlandóak fizetni, akkor valóban bírósági perre kerül sor. Erre azért van szükség, mert ha nem így járnánk el, akkor azokat az embereket károsítanánk meg, akik rendszeresen fizetik a tartozásaikat. Legnagyobb megfizettetési gondjaink azokkal a vállalatokkal vannak, amelyek csődbe mentek. Lehetetlen behajtani rajtuk a kommunális díjakat, ha esetleg privatizálták őket, akkor pedig az új tulajdonos nem ismeri el ezeket a tartozásokat. A működő vállalatokkal és magánvállalkozókkal nincsenek komolyabb gondjaink, és esetükben általában nem kerül sor bírósági eljárásra. A legrendszeresebb fizetőink a nyugdíjasok, de úgy gondolom, hogy ez egész Szerbiára jellemző. Nagyobb gondok ott jelentkeznek, ahol a családnak nincs jövedelme. A munkanélküliség miatt ez egyre gyakoribb, és próbálunk megoldást találni.
* Említette, hogy az önkormányzat határozza meg a szolgáltatásaik árát.
– Igen, ezek az árak egész Vajdaságban és Szerbiában önkormányzati befolyás alatt vannak, és az állam is szabályozza őket. A kormány törvény által határozza meg, hogy mi legyen a maximálisan megfizettethető ár. Mi ezeket a törvényeket tiszteletben tartjuk, és mindig a község jóváhagyásával határozzuk meg szolgáltatásaink árait, amelyekről azt gondlom, hogy jóval a gazdasági árak alatt vannak. Sajnos az a probléma, hogy a gazdaság és az emberek életszínvonala is messze az európai norma alatt van. Az utóbbi időben nagyon megnövekedett az munkanélküliség és egyre nagyobb problémát okoz a megfizettetés. Amint említettem, áraink jóval a gazdasági ár alatt vannak, de nem lehet rajtuk változtatni, mert a lakosságnak az túl nagy terhet jelentene. Az államnak nem az árakat kellene féken tartania, hanem munkanélküliség problémájára kellene megoldásán találnia.
– Ezek szerint a polgároknak nem kell tartaniuk a kommunális díjak megemelésétől?
– Az európai normákat követve a kormány olyan törvényeket hoz, amelyek lassan lehetővé teszik magánvállalkozó partnerek bevonását a kommunális szolgáltatásokat nyújtó közvállalatokba. Jelenleg a megszabott árak miatt nem tudunk fejlesztésekben gondolkozni, mondhatni „leamortizált” gépparkkal dolgozunk, és nem tudunk úgy fejlődni, ahogy azt az unió elvárná tőlünk. Ezért beszél az állam egyre többet arról, hogy privát partnereket kell bevonni ebbe a szférába. Egy községi közvállalat jól működik akkor is, ha nullában van, viszont egy privát mindaddig veszteséges, míg nem termel hasznot. Nagyon óvatosnak kell lenni a magánvállalkozók bevonásával, mert sok rossz példa van a privatizációra. Úgy gondolom, hogy ha jön egy magánvállalkozó, és felújítja a gépparkot, növeli a szolgáltatások minőségét, akkor az árakat is bizonyosan növelni fogja, és nem biztos, hogy lakosság ezt ki bírja majd fizetni.