Jól jön a támogatás, bizony sok gazdaságra ráfér a fejlesztés
Azok a gazdaságok vehettek részt az önkormányzat pályázatán, amelyek fejlesztésre vettek fel hitelt. Két év alatt száz gazdaság és húsz vállalkozó több mint ötmillió dinár támogatásban részesült. Az önkormányzat a jövőben növelni szeretné a támogatásokra szánt összeget.
Topolya község az idén is hathatós segítséget nyújtott azoknak a földműveseknek és állattenyésztőknek, akik hosszú lejáratú hitelt vettek fel gazdaságuk fejlesztésére. A támogatásokat nyilvános pályázat útján ítélték oda, és ennek eredményeként ötven család részesült egyenként ötvenezer dináros támogatásban. Hasonló rendszerben három földműves-szövetkezet is a pályázat kedvezményezettjévé vált. Esetükben százezer dináros eszközbeszerzési résztámogatásokról beszélhetünk. Emellett nyitott pályázat van kiírva a környezetvédelmi gazdálkodásban tevékenykedők részére. Majláth Bélát, a községi mezőgazdasági és vállalkozásfejlesztési alap igazgatóbizottságának elnökét arról kérdeztük, hogy miért ezt a módját választották a támogatásnak.
– Ennek nagyon egyszerű oka van. Megvizsgálva az agrárium helyzetét, már távolról is szembeötlő az ágazat mostoha mivolta, a termelők szomorú helyzete. Szinte feudális viszonyok között őrlődnek, termelésük rengeteg kockázati tényező függvénye, elég csak az időjárástól való függést megnevezni. Ezzel szemben a piac mindenható urai – nevezhetjük őket fehérgalléros haramiáknak is – spekulatív tőkéjükkel minden hasznot bezsebelnek. Ez ellen sajnos nem lehet sokat tenni, és ez nem is a mi feladatunk. Mi csak arra vállalkozhattunk, hogy erőnkhöz mérten megpróbáljuk termelőinket az örvénylő víz felett tartani, gazdasági erőnlétüket és versenyképességüket ilyen módon stabilizálni. Annak nem láttuk értelmét, hogy a jelenlegi válságtól sújtott időszakban újabb hitelszerkezeteket találjunk ki, és azokat kínáljuk.
* Miért tulajdonítanak ekkora jelentőséget a mezőgazdaságnak?
– A kívülállók számára a mezőgazdaság egy aranytojást tojó tyúk, amely törődés és etetés nélkül is teszi a dolgát. Ez nem így van. Vajdaságnak és az országnak is az agrárium az alfája és omegája. Ha nincsenek vagy nem lesznek életképes családi gazdaságok, akkor demográfiai ívelése sem lesz a társadalomnak, hosszú távon pedig a szellemi, a kulturális és az oktatási rendszerek mögül is kidől a támfal. Ez ennyire egyszerű – sajnos. Az ipar megtorpant, nincs foglalkoztatási alternatíva. Magára hagyni, nem törődni vele, vagy elbagatellizálni a paraszti lét problémáit, veszélyes és felelőtlen magatartás lenne.
* További tervek?
– Tesszük a dolgunk. Szeretnénk az eljövendő időszakra is átörökíteni a jelenlegi támogatási rendszerünket, és minden nehézség ellenére igyekszünk tovább gyarapítani az erre a célra szánt pénzt. Tettük ezt eddig is sikerrel. Két év alatt száz családnak és húsz vállalkozónak tudtunk segíteni, összesen több mint ötmillió dinárt felhasználva. Helyi szinten nem tudjunk ugyan megváltoztatni a nemzetgazdasági mutatókat, de igyekszünk a legtöbbet nyújtani ahhoz, hogy a kistermelőink ne adják fel a jószágtenyésztéssel és földműveléssel járó küzdelmet.