2024. november 24., vasárnap

Támadás a montenegrói közösség ellen

Ismeretlenek megrongálták a jövendőbeli szikicsi Montenegrói Művelődési Központot

Ismeretlen tettesek fekete festékkel csúfították el a felújítás alatt álló épületet

A Montenegrói Párt szerint nem véletlen, hogy a támadást október 5-ére időzítették. A felújítás alatt lévő épületet főként gyerekek használják. Az önkormányzat kiáll a montenegrói közösség mellett, és a következő képviselő-testületi ülésen hivatalos nyelvvé nyilvánítja a montenegróit.

Október 5-ére virradó éjszaka ismeretlen tettesek Szikics központjában festékkel csúfították el a Ksenija Hercegnő Montenegrói Művelődési és Oktatási Egyesületnek, valamint a Krstaš Szerbiai Montenegróiak Egyesületének közös székházát. Az elkövetők az utcafronton lévő falakat, ablakokat és az ajtót fekete festékkel öntötték le. A Szikics központjában lévő épületet, amelyet a két szervezet kapott a községtől, épp renoválták, itt létesül majd ugyanis az első szerbiai Montenegrói Művelődési Központ. A központot november 26-án, Kishegyes község napján szeretnék átadni.

– A támadással a montenegrói közösséget próbálták megfélemlíteni. Az sem véletlen, hogy éppen október 5-ére időzítették, amikor a 10 éve kiharcolt demokratikus változásokra emlékezünk. A Montenegrói Párt és a Krstaš vezetői, valamint kiemelt tagjai fontos szerepet töltöttek be ezekben a változásokban – áll a közleményben, amit a Montenegrói Párt adott ki az eset kapcsán. A politikai alakulat azt is nehezményezi, hogy helyi közösség, amely jelenleg a Szerbiai Szocialista Párt vezetése alatt áll, nem adott ki közleményt a székházat ért támadás kapcsán. Az MP reméli, hogy az illetékes szervek mihamarabb elfogják az elkövetőket, és példát statuálnak a rájuk kiszabott büntetéssel.

A Krstaš Szerbiai Montenegróiak Egyesülete is adott ki közleményt az eset kapcsán, s ebből az derül ki, hogy az épületet főként 7–14 éves gyerekek használják, akik a Ksenija Hercegnő M. E. csoportjaiba járnak. A Krstaš közleménye azt is megemlíti, hogy a montenegrói közösség az elmúlt egy évben egyre nagyobb nyomásgyakorlásnak van kitéve, amióta Szikicsen megalakult a Szerb Csetnik Mozgalom.

Az esetre az önkormányzat is reagált, Pál Károly, a kishegyesi képviselő-testület elnöke a következőket fogalmazta meg a támadás kapcsán:

– Többnemzetiségű községünk polgárai mindig büszkék voltak a nemzetek közötti megértés és tolerancia általuk elért szintjére, és ez csak súlyosbítja azt a tényt, hogy ez a vandál cselekedet a montenegrói közösség azon tagjai ellen irányult, akik nemzeti identitásuk megőrzése és ápolása érdekében élni akarnak törvényes jogaikkal. Kishegyes község képviselő-testülete, élve a törvény adta lehetőségével, valamint azzal a támogatással, amit Boris Tadić, Szerbia elnöke biztosított a számára, a következő ülésén alapszabály-módosítással lehetőséget teremt arra, hogy a község azon polgárai, akik élni akarnak ezzel a joggal, a montenegrói nyelvet hivatalosan is használhassák a közigazgatási eljárásban.

Az önkormányzat szintén felszólította az illetékes szerveket, hogy mihamarabb kerítsék kézre az elkövetőket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás