Az egyesület a falunapi műsorból is alaposan kivette a részét – színpadon a Nosztalgia néptánccsoport (Fotó: Lakatos János)
45 év és 300 tag, többek között ezzel dicsekedhet az Ady Endre M. E. Az egyesület több szakcsoportja nemzetközi hírnévnek örvend, ám mégis főként pályázatokból gazdálkodnak, mert szerény támogatásban részesülnek.
A 45 éves Ady Endre Művelődési Egyesület 300 tagot számlál, és idén megkapta Topolya Község Pro Urbe díját. A közelmúltban változás történt az egyesület statútumában és a vezetőségében is. Az újonnan kinevezett elnökség Gogolyák Gabriellát nevezte ki elnökké.
– Egy nagy létszámú egyesületet vettem át, kb. 300 tagunk van és 7 szakosztályunk. A táborszervező osztály több, mint tíz éve foglalkozik a bácskossuthfalvi, nyári táborok szervezésével és lebonyolításával. Emellett több éve játszóház-találkozókat is szerveznek. A citerazenekarban és a dalárdában főleg idősebb tagjaink vannak, idén ünnepelték a harmincéves fennállásukat. A Tarka Virág Kézimunkacsoportnak 30 tagja van, és a közelmúltban volt hímzőtáboruk, ami nagyon jól sikerült. Ezen felbátorodva jövőre már egy nagyobb méretű kézművestábort szeretnének szervezni. Az Agyagvarázs Kerámiacsoport kisebb létszámmal működik, mindössze 8-an, 10-envannak, de ők is szép sikereket értek el, nemrég Mélykúton és Bezdában volt kiállításuk. A 9+1 Művésztelep 78-ban alakult, és nemzetközi hírneve van. Az idén több vándorkiállítással is megjárták Magyarországot. A néptáncszakosztály a legtömegesebb, 5 csoportja van. Elmondhatom, hogy az egyesületnek alakulása óta nem volt ennyi tánccsoportja. Eddigiekben főként gyerekek és fiatalok táncoltak, de most felnőttek és idősebbek is kiveszik a részüket a néptáncból. A Bokréta csoportban ovisok vannak, ők népi játékokat tanulnak. Másik gyerekcsoportunk a Cimborák, amelyben 47-en vannak, és ők már komolyabb eredményeket is elértek. A Vadvirág ifjúsági tánccsoportunk 20 taggal büszkélkedhet, és bekerültek a Gyöngyösbokréta- gála műsorába, ami szép elismerés számukra. A Nosztalgia csoport 2008-ban alakult, és főként korábbi táncosok alkotják. 18 fővel működnek, és a 35 évestől az 55 éves korosztályt foglalják magukban. 2009-ben alakult az Aranykalász tánccsoport, ahol főként idősebb asszonyok táncolnak, 75 éves a legidősebb tagjuk – tudtuk meg az új elnöktől.
Mint új elnök mit szeretne megvalósítani?
– Népes egyesület vagyunk, de egyik fő célunk az utánpótlás nevelése. Erre főként az idősebb tagokból álló csoportoknak van szüksége, mint a például a citerazenekarnak és dalárdának. A néptánccsoportoknál az a cél, hogy évről évre új koreográfiákat tanuljanak be, és tudjanak valami újat mutatni. Az agyagozó- és kézimunkacsoportban dolgozó asszonyoknak nincs képesítésük, ezért oktatást szeretnénk szervezni számukra. Ez elengedhetetlen, ha minőségi javulást szeretnének elérni munkáikban. A 9+1 Művésztelepnél nem a minőség elérése, hanem a megtartása a cél, hiszen nemzetközi hírük van. A táborszervező szakosztály is olyan minőséget ért el táboraikkal, hogy külföldről is érkeznek gyerekek. Emellett a Zabhegyezők számára szeretnénk egy olyan termet biztosítani, ahol hetente tudnának foglalkozni gyerekekkel.
Anyagilag hogyan boldogul az egyesület?
– Pályázatok útján tudunk működni, mert a falusi támogatások nem akkorák, mint amekkorát a városi művelődési központok kapnak. Jóval kevesebb költségvetésből tudunk gazdálkodni, ezért fontosak a pályázatok. Megemlíteném még, hogy Besnyi Károly meg fog jelentetni egy könyvet a falu kulturális életéről. Ebben jelentős szerepe lesz a művelődési egyesületnek, hiszen 1965 óta létezik, és sikerei, eredményei elévülhetetlenek.