2024. július 17., szerda

Orvoshiány Kishegyesen

Szigorú korlátok között próbál boldogulni a kishegyesi egészségház

Több orvos és több pénz is kellene (Fotó: Lakatos János)

Kevés az orvos, de az egészségbiztosító megkötötte az egészségházak kezét. Kishegyesen 3 000 betegre csak egy orvos jut. Az egészségház igazgatója tart tőle, hogy hamarosan mentősökből is kevés lesz. Kishegyesen kevesen járnak fogorvoshoz, és ennek főként a pénzhiány az oka.

Kishegyesen sem orvosnak, sem betegnek nem könnyű lenni. Ha az embernek nincs szerencséje, akkor órákat kell várnia, hogy bejusson a doktorhoz. Ezzel szemben az orvosok túlterheltek, hiszen kevesen vannak. Dr. Deák Tibort, a kishegyesi Dr. Márton Sándor Egészségház igazgatóját nehézségeikről kérdeztük.

Dr. Deák Tibor, a kishegyesi egészségház igazgatója


– A legnagyobb gondot a káderhiány okozza. Kevesen vagyunk, és sajnos nem is lehetünk többen, mert a normák nem teszik lehetővé. A községnek 12 500 egészségügyi biztosítottja van, akik három, viszonylag nagy településen élnek. Pillanatnyilag 7 általános orvosunk van, ami nagyon kevés. Hétköznap két orvosnak kellene rendelnie mindhárom helyen, és az ügyeletet is kettőnek kellene ellátnia. Ehhez 9 orvosra lenne szükség, de még így is probléma lenne a szabadságokkal. A jelenlegi létszámmal úgy működünk, hogy Kishegyesen állandóan van orvos, Bácsfeketehegyen és Szikicsen pedig csak délelőtt. Szabadságok esetén előfordulhat, hogy csak az egyik helyen. Az orvoshiánynak az is az oka, hogy két általános orvosunk elment nyugdíjba, néhányan pedig szakosításon vannak. A megüresedett helyekre eddig két orvost tudtunk felvenni.

Szakorvosokból is hiány van?

– Nőgyógyász csak hetente kétszer jön ki hozzánk, és ez nagyon kevés alkalom egy ekkora községet nézve. A gyermekgyógyászunk nyugdíjba ment, a szakosításon lévő kollégánknak pedig van még egy-két hónapja a képzésből. Ezek a gondok hamarosan megoldódnak, és a minisztériumtól is kérvényeztük még két orvos alkalmazását.

Menyire vannak túlterhelve az orvosok?

– Kishegyesen a legkevésbé rossz a helyzet, Bácsfeketehegyen és Szikicsen viszont már huzamosabb ideje csak egy-egy doktor rendel. Ez durván 3000 beteget jelent orvosonként, így elmondható, hogy rendkívül túl vannak terhelve. Sajnos az itteni embereknek is van egy olyan szokása, hogy túl gyakran látogatják a rendelőt.

A mentőszolgálat munkájában vannak fennakadások?

– Annak köszönhetően, hogy a néhány éve a minisztérium és a betegbiztosító engedélyezte a betegek körzethatáron kívülre történő szállítását is, a mentőszolgálattal nincsenek nagyobb gondok. Nekünk szerencsénk volt a verbászi kórházzal, bonyolult volt ugyanis Bácsfeketehegyről Szabadkára vinni a beteget. Az egészségház három mentőkocsival rendelkezik, és van egy ülő betegek szállítására alkalmas mikrobuszunk is. Sajnos e téren is káderhiánnyal számolhatunk, mert az egészségbiztosító létszámcsökkentést irányozott elő számunkra.

Drága, mint a foghúzás

A fogászat az egészségügy egy sajátos ága, ahol nincs orvoshiány, kevés viszont a páciens. Dr.Kósa Endre fogorvos ennek az okát a pénztelenségben látja.

– Kishegyes községben elegendő fogorvos van, a költségek miatt azonban csökkent a páciensek száma. Az egészségbiztosító a 18 évnél idősebbeknek semmit sem fizet, így nekik kell megtéríteniük a kezelés teljes költségét. Azt vettem észre, hogy az említettek miatt főként visszatérő pácienseink vannak, és nagyon kevés az új beteg. A községben a gyerekek 30–40 százaléka jár rendszeresen fogorvoshoz, a felnőtteknek viszont a 20 százaléka sem. Nyugaton ez az arány sokkal magasabb, az általános iskolások közel 100 százaléka gyakori vendég a fogászati szűrővizsgálatokon.

A rossz mutatóknak ön szerint a pénztelenség az oka?

– Igen, ebben látom a fő okot. Biztos vagyok benne, hogy többen járnának, ha megengedhetnék maguknak. Az áraink alacsonyak, de nem is lehetne emelni őket. Egy foghúzás nálunk 400, egy tömés pedig 600 dinár. Ez nagyjából feleannyi, mint egy magánfogorvosnál, de még így is sok.