A topolyai ipari park első csarnokában 2012 elején tervezik beindítani a termelést (Fotó: Lakatos János)
Nagy múltra tekint vissza a németországi Pöttker Kft., amely egy 1930-ban alapított gyárból fejlődött ki. Németországon kívül Lengyelországban van üzeme, és 2005-től Szerbiában is jelen van. Beretka Miklóssal, a Pöttker Kft. társtulajdonosával és ügyvezető igazgatójával annak apropóján beszélgettünk, hogy vállalatuk vásárolta meg az első telket a topolyai ipari parkban.
– A cég Topolyán 2005-ben indult be 4 emberrel, jelenleg pedig 27 alkalmazottunk van. Nagyon jó kapcsolatot alakítottunk ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattal, rajta keresztül vesszük fel a munkásainkat és a programjaikban is rendszeresen részt veszünk.
Beretka Miklós, a Pöttker Kft. társtulajdonosa és ügyvezető igazgatója
Az ipari parkba való költözés feltételeiről Beretka Miklós következőket mondta:
– Nem voltak kedvezmények, mikor megvásároltuk ezt a telket az ipari parkban. Tudtuk, hogy mit veszünk, ismertek voltak előttünk az infrastrukturális és kommunális lehetőségek. Voltak nehézségeink, nyugaton például ez a folyamat sokkal gördülékenyebben megy. Ott más szinten van a szervezettség. Ezen a piacon másmilyenek a játékszabályok, mint a németországin, de mi itt dolgozunk, ezért igyekszünk alkalmazkodni.
– Mikorra szeretnék befejezni a gyártócsarnokot?
– Egy éve kezdtük meg az építkezést, és még az idén tető alá kerül az épület. Jövőre kezdjük majd kiépíteni a trafóállomást, a fűtésrendszert és a végére maradnak a külső munkálatok. Szeretnénk minél hamarabb beköltözni, de lehet, hogy egy év csúszással kell számolnunk, mert nem szeretnénk, ha a gyorsaság a minőség rovására menne.
– Főként helyi munkaerőt alkalmaznak?
– Igen, igyekszünk mindent helyben megoldani. Szeretnénk jó viszonyt kialakítani az itteni iskolákkal is, hogy a gyerekek ellátogassanak hozzánk. A topolyai szakmunkásképzőből már vettünk fel fiatalokat, és a cég alkalmazottainak 80 százaléka 25 évnél fiatalabb. A jövőben is főként fiatalokat szeretnénk alkalmazni, mert a cég hosszú távra tervez. Megemlíteném még, hogy fel fogunk venni két korlátozott értelmi képességű személyt, ha a bizottság megfelelőnek találja a nekik szánt munkahelyet.
– Hány alkalmazottnak biztosít majd munkahelyet az új gyártócsarnok?
– Ha csak az öltözők kapacitását nézzük, akkor 40–50 embernek van hely. Természetesen ahhoz, hogy ennyi embert alkalmazzunk, munkát is kell nekik adnunk. Vannak elképzeléseink, de akkor látjuk meg, hogy hány dolgozóra lesz szükségünk, ha már beköltöztünk.