2024. november 24., vasárnap

Ismét működik a népkonyha

Topolya községben 65 0 adag ételt oszt szét a Vöröskereszt
Több ételre lenne szükség, de szűkösek a források (Fotó: Lakatos János)

Az idén 15 nappal korábban kezdte meg működését a topolyai népkonyha. Több ételre lenne szükség, de a lehetőségek korlátozottak, tudtuk meg a Vöröskereszt községi szervezetének titkárától. Az önkormányzat évi 1,6 millió dinárt szán a népkonyhára.

A Vöröskereszt topolyai szervezete 1993-ban indította be a népkonyhát, s ma már 15 helyre szállítanak főtt ételt. Helyzetük nem könnyű, mert miközben az árak felfelé kúsznak, addig az üzemeltetésre kapott pénz összege változatlan. A héten kezdődött meg az ételosztás, erről kérdeztük Lestár Tibort, a Vöröskereszt községi szervezetének titkárát:

– Pár éve még január derekán kezdtük osztani az ételt, az előző két évben ez az időpont decemberre tolódott, az idén pedig 15 nappal előre hoztuk az indulást. Hétfőn két napra elegendő száraz ételt vittünk ki, hogy ellenőrizni tudjuk a listákat. Sokan lemondták érzelmi vagy egyéb okokból, viszont a helyükre még több új igénylő jelentkezett. Szerdán mindenhonnan megkaptuk a pontos listákat és csütörtökön már főtt ételt vittünk szét.

Mi alapján állítják össze a listákat?

– A listákat a terepen lévő aktivistáink állítják össze a szociális központ ajánlása alapján. Ezeket átnézi egy bizottság, amelyben jelen vannak a község, a nyugdíjasok, a szociális központ és természetesen a Vöröskereszt képviselői. A bizottság által elfogadott listát az aktivistáink még egyszer ellenőrzik, mielőtt elkezdődne az ételosztás.

Kik élveznek prioritást?

– Igyekszünk azokat az időseket előnyben részesíteni, akik nem kapnak sem szociális segélyt, sem egyéb anyagi juttatást. Amint tudjuk, szociálisan az 50 év feletti korosztály a legveszélyeztetettebb, mert nagyon nehezen találnak munkát, ha elveszítik az állásukat. Úgy véljük, hogy a fiatalabbak könnyebben feltalálják magukat, könnyeben jutnak bevételhez, ezért az idősek felé fordultunk.

Növekedett vagy csökkent a korábbi évekhez képest a rászorulók száma?

– Sajnos, csak 650 adag ételt tudunk kiosztani, mert minden megdrágult, a pénzkeretünk pedig nem növekedett. Igyekszünk a mennyiséget és a minőséget a tavalyi szinten tartani, ami szerintünk és a felhasználóink szerint is elfogadható volt. Körbejártam a terepet, és elmondhatom, hogy több ételre lenne szükség, mert nagyon sokan jelentkeznek. Jó néhány igénylőt vissza kellett utasítanunk, mert az adagszám korlátozott. Igyekeztünk azokat kiválasztani, akik valóban rászorulnak és szinte nincs mit enniük. Ezeknek az embereknek tényleg óriási segítség ez az egy tál étel a téli hónapokban.

Milyen forrásokból tudják pénzelni az ételosztást?

– A népkonyha évi öt és fél hónapos működésére a község 1,6 millió dinárt biztosít. Ezt az összeget rendszeresen kapjuk, és a kiadásainkat nagyjából fedezi. A főzéshez szükséges alapanyagokat a Tartományi Árutartalékoktól és a Szerbiai Vöröskereszttől kapjuk. Az innen kapott áru mennyisége változó, attól függ, hogy kormány mennyi pénzt hagy jóvá a Vöröskereszt népkonyháira. Időnként vállalatok és magánszemélyek is támogatnak bennünket, de ez nem gyakori jelenség, inkább egyszeri támogatások, amire nem tudunk alapozni. Megemlíteném még, hogy november 26-án jótékonysági bált fogunk szervezni, aminek a bevételét a népkonyha működésére fordítjuk majd.

A községen belül 15 helyre szállítunk ételt, Zobnaticára, Karađorđevóra, Bácskossuthfalvára, Pacsérra, Krivajára, Cserepesre (Bački Sokolac), Bajsára, Pannóniára, Zentagunarasra, Njegoševóra, Gunarasra és Pobedára, valamint Topolyán belül a vásártéri és az új otthonba. Roglaticáraidén első alkalommal viszünk egytálételt, és felajánlottuk ezt a szolgáltatást Kisbelgrádnak is, de ők még nem jeleztek vissza. Topolya községben összesen 650 adag ételt osztunk szét, emellett Kishegyes községbe heti két alkalommal 100–100 adagot viszünk át.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás