2024. július 17., szerda

Újra fókuszban a Petőfi-brigád

Könyvbemutató és koszorúzás

A könyv semmit sem titkol el a Petőfi-brigádról (Fotó: Lakatos János)

66 évvel a Petőfi-brigád megalakulása után újrafogalmazták a hányattatott sorsú egység történetét. Négy szerző igyekezett valós képet festeni arról, hogy mi is történt 1944-ben. A kötet topolyai bemutatóját koszorúzás előzte meg a Petőfi-brigád gyülekezőhelyénél és az elesett harcosok topolyai emléktáblájánál.

1944. november 28-án Topolyáról indult útjára a Petőfi-brigád. A kommunista időkben rendszeresen megemlékeztek a szerencsétlen sorsú harcosokról, majd a rendszerváltást követően úgy tűnt, ők is feledésbe merültek. Nem így lett. Hétvégi számunkból értesülhettek róla, hogy Bálint Csaba topolyai származású újságíró filmet fog készíteni a brigádról. A vajdasági magyarokból verbuvált alakulat története nemcsak az ő érdeklődését keltette fel, szombaton ugyanis a topolyai Film-múzeum civil szervezet tagjai megkoszorúzták a brigád emléktábláját, és sor került az Emlékezés a Petőfi-brigádra című könyv bemutatójára is. A kötetet több szerző munkáiból állították össze, de ez alkalommal csak Úri Ferenc történész jött el a bemutatóra. A Művelődési Ház kiállítótermében Úri beszélgetőtársa Szabó József volt, és az est során sok érdekesség derült ki a brigádról.

Koszorú került az emléktáblára Topolya központjában


A Petőfi-brigád történetét Úriék előtt Baki Ferenc és Végel Lajos dolgozta fel, de könyvük egy idealizált történetet mutatott be, erősen túlideologizálva. Úri a bemutatón elmondta: ők semmit sem hallgattak el kötetükben, s az első könyvet kiegészítették 25–30 százalékkal. A Petőfi-brigádban 1200–1500 ember harcolt. Vajon mindannyian önkéntesek voltak, vagy erőszakkal sorozták be őket? Ez is egy olyan kérdés, amivel a könyv foglalkozik, sőt az is a kutatás tárgyát képezi, hogy mi lett Kis Ferenccel, a brigád parancsnokával, akinek egy őrjárat során találták meg a holtestét. Úriék arról a 40–50 katonáról is említést tesznek, akik megszöktek a brigádból. Ők állítólagosan a Vörös Hadseregbe akartak jelentkezni, ám közülük sokakat kivégeztek. A könyv a bolmani hadszíntérről is szól, ahol nagyon sokan áldozatul estek a jobban felszerelt, visszavonuló német csapatokkal vívott csatában. A Petőfi-brigádnak rövid élete alatt sok harcosa elesett, de az egység megalakításával a topolyai kommunisták olyan megtorlásokat akadályoztak meg, amilyenekre például Csúrogon sor került.

A könyv a Timp Kiadónál jelent meg, és Úrin kívül dr. Godó Ágnes, Solymosi Zsuzsanna és Kovács G. Attila a könyv szerzői. Utolsó gondolatként annyit: a kötet talán segít, hogy 66 évvel a Petőfi-brigád megalakulása után világosabban lássuk, mi történt 700 topolyai és több száz más községből származó magyar emberrel a második világháború végén.