2024. július 17., szerda

Több ezer éves játékfigurák

Régészdetektívek vizsgálták meg -- A nagy érdeklődésre való tekintettel június 12-éig tekinthető meg a kiállítás

A Vajdasági Múzeumban június 12-éig tekinthetjük meg azt a tematikus kiállítást, amelyet vajdasági régészeti lelőhelyeken talált miniatűr tárgyakból állítottak össze, és amelynek anyagát az újvidéki rendőrség szakemberei is megvizsgálták.

(Fotó: Dávid Csilla)

A múzeum és a rendőrség közötti együttműködés ötlete Lidija Baljnak, a kiállítás szerzőjének fejéből pattant ki, a régész ugyanis ujjlenyomatokat vélt felfedezni a leleteken, és úgy gondolta, hogy a törvényszéki nyomozók esetleg többet is kideríthetnének róluk. A szóban forgó leletek ókori miniatűr kerámiatárgyak, a régészek korábban nem tudtak kielégítő választ adni arra a kérdésre, hogy az ősemberek mire használták őket. Az apróságok – edények, állat- és emberi figurák kicsinyített másai – ritkábban ábrázolnak szertartási kellékeket.

A nyomozók – akik leggyakrabban bűnözők ujjlenyomataira vadásznak, és ezeket vizsgálgatják – átnézték a leleteket, munkájuk szenzációs felfedezéshez vezetett: egyértelműen bebizonyították, hogy az egyik, 6500 évnél is régebbi minifigurán egy gyermek ujjlenyomata látszik! Ez a felfedezés arra utal, hogy a miniatűr tárgyakat gyermekjátékként használták, bebizonyosodott tehát az, hogy már az ókorban is a felnőttek életének kicsinyített utánzása jelentette a játékot a gyermekek számára. A leletek sokasága és sokfélesége arra utal, hogy az ókori gyermekeket szeretettel és figyelemmel vették körül szüleik. Játékszerek az emberiség fejlődésének mindegyik időszakából ránk maradtak, ezekből állították össze a Vajdasági Múzeumban a tárlatot. A legrégebbi leletek a Ruma melletti Gomolava lelőhelyről származnak, a kiállítás legkorábbi darabja egy Mozsor mellett talált, 3500 évesre becsült játékszer. A rendezvény látogatói megismerkedhetnek azzal a tudományos eljárással, amelynek során sikerült bebizonyítani, hogy a tárgyak valójában játékszerek. Megtudhatunk többet az ásatások technikájáról, de a rendőrségi nyomozók laboratóriumi munkájáról is. A rendezvény – tehát – érdekesnek bizonyul mind a felnőttek, mind a gyermekek számára, saját ujjlenyomatukkal ellátott emléktárgyat is készíttethetnek. Vásárolhatnak a leletek mintájára készült játékokból, ezek közül a legkelendőbbek a miniatűr csörgő és a bagolyfigura. A kiállítás keretében mindennap 10, illetve 11 órától kreatív munkaműhelyt szerveznek

A múzeum a Duna utca 35-ben tekinthető meg, a belépőjegy 50, illetve 100 dinár. Bővebb információ a www.muzejvojvodine.org.rs honlap nyújt.