A Szerb Megújhodási Mozgalom városi bizottsága nemrégiben közzétette azt a platformot, amely Újvidék község nyolc városi községre történő felaprózását irányozza elő. A platform ismertetése céljából átfogó kampányakcióba kezdtek, nyilvános vitákon próbálják megmagyarázni a polgároknak, hogy miért előnyös a lokális szintű decentralizáció.
(Fotó: Dávid Csilla)
A mozgalom elképzelése szerint 8 városi községet alakítanának, Futak, Veternik, Piros, Káty, Klisa, Kamenica, Pétervárad és Újvidék – belváros számára külön pénzelési módszereket dolgoznának ki, Újvidék – belváros község egyedi viszonyt alakíthatna ki a többi hét községgel. A közműhálózati egység megmaradna, vagyis a vízhálózat, a fűtés, szemétkihordás stb. egységes lenne, úgy mint eddig is, de a különböző települések lakói gyorsabban és effektívebben kereshetnének megoldást helyi jellegű problémáikra. A platformot az SZMM szakemberekből álló csapata az elmúlt év során dolgozta ki, legtöbb figyelmet arra fordítottak, hogy a történelmileg már meghatározott és elfogadott egységeken ne változtassanak, azaz, hogy a községeket olyan természetes keretekben maradjanak, mint amilyenek között már megszoktuk őket. A felsorolt községek – tehát – eddig is területi, kommunikációs, gazdasági és demográfiai egészeket képeztek. Nemanja Starović, a mozgalom helyi alelnöke úgy véli, hogy a közigazgatási átalakítás nem jelentené szükségszerűen a hivatalnoki állomány növekedését, ugyanis a városi községek tisztségviselőit a meglévő városi állományból állítanák össze, azaz azok a hivatalnokok dolgoznának a lokális adminisztrációkban, akik már most is az önkormányzat alkalmazottai. A platform értelmében a városi községek képviselő-testületei legfeljebb 20-20 képviselőből állnának, ők nem kapnának sem fizetést, sem napidíjat. Mindez az adminisztrációs költségcsökkentés céljából fontos, Újvidéken ugyanis állandó gondot jelent az, hogy az önkormányzatban és a közszférában túl sokan vannak. – A városi önkormányzatok decentralizálásának ötlete nem tőlünk származik, Európában és máshol is a világon ez már jól bevált gyakorlat, Szerbiának ezen a téren is be kell épülnie! A platform népszerűsítésére indított akciónk nem lesz rövid életű, mozgalmunkban teljes politikai prioritást élvez, ha kell,évekig is eltarthat, egészen addig, amíg a város alapszabályzatában nem tüntetik fel a nyolc városi községet. Belgrád 17 városi községből áll, Kragujevac és Niš városok 5-5-ből, nemrégiben Požarevac is két községre szakadt, de több másik szerbiai városban is folyamatban van az osztódás. Világos, hogy az újvidéki polgároknak nagyon tetszik decentralizációs javaslatunk, a hétvégén megtartott kátyi közvitán például 1000 aláírást gyűjtöttünk össze a platform támogatására. Ennél többet lehetetlenség lett volna összeszedni egyetlen standon, egyetlen nap alatt, ekkora településen. Mindenképp folytatjuk aláírásgyűjtési akciónkat, júniusban Futakon, Veterniken és Piroson szervezünk tribünöket – nyilatkozta a politikus.
A Szerb Megújhodási Mozgalom mindig is a város decentralizációjáért szállt síkra, már 1996. és 2000. között is erre törekedtek. Hamarosan több olyan vajdasági városban, ahol szerintük ilyesmire szükség mutatkozik, bemutatják a helyi önkormányzat felaprózására vonatkozó javaslataikat.