2024. november 25., hétfő

Többletkedvencek

Lehet, hogy hamarosan választás elé állítanak bennünket: vagy megszegjük a város döntését, vagy kicsapjuk az utcára a szerencsétlen második ebet?

A régi-új határozat arra is kitér, hogy amennyiben valaki a „veszélyes“ fajok egyikét szeretné lakásában tartani, ahhoz előbb a lakóközösség minden tagjának az engedélyét is meg kell szereznie. Az állatvédők hevesen reagáltak erre a kitételre, mert, mint mondják, senki sem kényszerítheti az eb gazdáját arra, hogy megszabaduljon kedvencétől.

Egyesek szerint új, mások szerint csak a régi „felfrissítése“ az a közeljövőben érvénybe lépő városi határozat, melynek értelmében a lakóépületekben élő polgárok legfeljebb egy kutyát és egy macskát tarthatnak. Persze, erre az előírásra eddig senki sem gondolt, s a jelenlegi helyzet semmiképp sem felel meg a lakásokban tartott kutyák és macskák száma tekintetében. Kérdéses azonban, hogy mi értelme van egyáltalán ilyen döntést hozni, ha, szerencsére, az egész állam területén érvényes törvény szerint, senki sem veheti el a megfelelően gondoskodó polgár kedvencét. Állatmenhely, állítólag, hamarosan nyílik, s a közvélemény nyomására a városi önkormányzat el is halasztotta a döntés hatályba lépését a menhely működésének megkezdéséig. Ezzel azonban még korántsem oldódnak meg a felmerülő gondok, hiszen kérdéses, mennyi, „többletté vált“ házi kedvenc férhet el majd ezen a menhelyen. Sokan azt mondják, legyintve a határozat hallatán, hogy ez megint egy amolyan „látszatszabály“ csupán, s mindaddig, amíg nem látják el megfelelő intézményes háttérrel, minden bizonnyal az is marad.

Lidija Tomaš, a közművesítési ügyekkel megbízott városi igazgatóság vezetője annyit közölt, semmilyen forradalmi újítás sincs a szóban forgó határozatban, a régi is egy kutyát és egy macskát engedélyezett, s ezen most sem változtattak. A közvélemény, valamilyen oknál fogva, most mégis nagy ügyet csinált az egészből, talán éppen a kommunális rendőrség munkába állása miatt, hiszen, most már létezik olyan szerv, mely, ha akarja, s utasítást kap rá, ellenőrizheti a határozat betartását. Mindenesetre annyi bizonyos, hogy bírósági végzés nélkül senki, még a kommunális felügyelők vagy rendőrök sem ronthatnak be a lakásokba körülnézni, megtudni, ugyan hány állat gazdája valaki. Tomaš hangsúlyozta, nem fog senki ajtóról ajtóra járkálni és ellenőrzéseket végezni, a kommunális rendőrök csak akkor reagálnak majd, ha a lakóközösség valamely tagja feljelentést tesz a másik lakó ellen.

A régi-új határozat arra is kitér, hogy amennyiben valaki a veszélyes fajok egyikét szeretné lakásában tartani, ahhoz előbb a lakóközösség minden tagjának az engedélyét is meg kell szereznie. Az állatvédők hevesen reagáltak erre a kitételre, mert, mint mondják, senki sem kényszerítheti az eb gazdáját arra, hogy szabaduljon meg kedvencétől, csak mert az a veszélyesnek tekintett fajhoz tartozik. Slavica Keco, a Vajdasági Állatvédők Egyesületének elnöke kijelentette, olyan szabályok még a parlamentben sincsenek, hogy ha egy személy ellenez valamit, akkor miatta a többiek mind pórul járnak. Ha így működnének a dolgok, olyan esetek sem lennének kizártak, hogy egy beszámíthatatlan vagy rosszindulatú személy megakadályozza az adott épület összes többi lakóját az állattartásban. Keco hozzátette, a városi határozat emiatt ütközik az állatok jólétéről szóló törvénnyel és a nemzetközi határozatokkal is. Szerinte egyébként sem léteznek veszélyes fajok, csupán veszélyes kutyák vannak – nem lehet egy egész fajt vérebbé nyilvánítani, csak mert felelőtlen gazdák miatt néhány példányuk bajt okozott.

A beígért állatmenhely megnyitása, melyhez az önkormányzat a határozat alkalmazását kötötte, már jó ideje várat magára. Konkrét lépések azonban, a bejelentéseken túl, mindeddig nemigen történtek, az újabb ígéretek szerint az év végéig elkészül a menhely. Derűlátásra ad okot, hogy a polgármesteri hivatal a határozat életbe léptetésének elodázásakor, az állatvédő egyesületeket is felhívta arra, működjenek közre a kérdésesnek vélt kitételek módosítása érdekében. Vajon nem lett volna egyszerűbb, ha rögtön így kezdenek a munkához?

A rendeletmódosítás – amelynek beiktatását elodázták ugyan, de előbb -utóbb életbe lép majd – értelmében a lakóépületek lakásaiban legfeljebb egy kutyát és egy macskát tarthatnak a polgárok, illetve azok kicsinyeit, legtovább 4 hónapos korukig. A javaslat előlátja, hogy a következő kutyafajtákhoz tartozó állatok tartásához mindegyik szomszéd írásos beleegyezésére legyen szükség: német juhász, a belga juhász minden keveréke, rottweiler, dobermann, a német boxer mindkét fajtája, mindkét fajta nagy snaucer, fekete terrier, argentin dog, bullmasztiff, masztiff, nápolyi masztiff, pireneusi masztiff, sárhegyi, kaukázusi juhász, erdel airedale terrier, amerikai staffordshire terrier, normál méretű bull terrier, staffordshire bull terrier, továbbá minden olyan faj, amely a felsoroltak keresztezésével jött létre, illetve kimutathatók bennük a felsorolt fajok valamelyikének jellegzetességei. Tilos lenne a teraszokon, padlásokon, pincében, garázsban, fészerben, vagy közös virágoskertben tartani a kutyákat, a módosított rendelet értelmében liftezni sem lenne szabad. (szb)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás