2024. július 17., szerda

Összefogás a felvállalásban

A magyarkanizsai község művelődési egyesületeinek vezetői a vajdasági civil szféra lehetőségeivel ismerkedtek

Kispiacon tartották a minap sorrendben második összejövetelüket a magyarkanizsai önkormányzat szervezésében a község művelődési egyesületeinek vezetői.

Nyilas Leonov Anita, a Községi Tanács kultúrával megbízott tagja elmondta, hogy az első ilyen összejövetelen a község művelődési életének aktív alkotói, a hagyományok megőrzésének felvállalói egymás munkájával, gondjaival, eredményeivel ismerkedtek.

– Júliusban indult a kezdeményezés, hogy fogjuk össze a művelődéssel foglalkozó egyesületeket, szervezeteket, és megállapodtunk benne, hogy folyamatos lesz az együttműködés. Azt is megbeszéltük, hogy előadókat fogunk hívni, akik egy-egy témában segíteni fogják majd egyesületeink munkáját. Mivel akkor nem volt határozott javaslatuk, az én ötletem alapján most Józsa Lászlót, a Magyar Nemzeti Tanács elnökét hívtuk meg – közölte Nyilas Leonov Anita.

A kispiaci Művelődési Otthonban megtartott összejövetelen jelen voltak a magyarkanizsai Ozoray Árpád Magyar Művelődési Egyesület, a Tisza Néptánc-egyesület, a Szent Száva Szerb Amatőr Művelődési Egyesület, a horgosi Bartók Béla Közművelődési Egyesület, a martonosi Testvériség ME és Helytörténeti Társaság, valamint az oromi Petőfi, oromhegyesi Petőfi, kispiaci Jókai Mór, adorjáni Szőke Tisza, tóthfalusi Fehér Akác és a völgyesi Aranykalász művelődési egyesületek képviseli.

Józsa László az előadásában arról beszélt, mi vár azokra, akik a civil szervezetekben önkéntesen (fizetség nélkül) felvállalják a nemes, ám cseppet sem könnyű munkát. Vázolta a pályázati lehetőségeket, ismertette a különféle alapítványi támogatásokat, beszélt a közéleti szereplésről, a politika és kultúra kapcsolatáról.

Az előadást sok hallgatói kérdés követte, többek között arról érdeklődtek a jelenlévők, hogy mit nyernek a tájházzal, alkotótanyával rendelkező egyesületek, ha bejegyeztetik ezeket a létesítményeket, jobbak-e a pályázati esélyeik, és elmondták, hogy nagyban megkönnyítené a munkájukat, ha az önkormányzaton belül egy ember csak az ő problémáik megoldásával lenne megbízva.

– Jó hír, hogy már van ilyen ember: Kovács Éva az önkormányzat kulturális munkatársa, ő az, aki kizárólag ezzel foglalkozik, segítséget nyújt, rendezi az egyesületek ügyes-bajos dolgait, segít a rendezvények lebonyolításában is. Volt olyan, amikor egyesületeink csak a Szent István-napi ünnepségen találkoztak, letáncolták, elénekelték a műsorukat, ettek, és hazamentek. Amikor az első találkozót tartottuk, mindenki elmondta magáról a legfontosabbakat, az egyesületek vezetői megosztották egymással a mindennapos gondjaikat, de az eredményeikről is beszámoltak, és ezzel egymás munkáját is segítik. Összefogással sokkal könnyebb például eljutni külföldi, nemzetközi összejövetelekre is. Éppen most készülünk egy fellépésre, ahol mód lesz majd az ismerkedésre, barátkozásra, tapasztalatcserére is. Természetesen segítünk a vízum-ügyintézésben,de azt szeretném, ha sikerülne hosszabb távú beutazási engedélyt kapniuk a művelődési egyesületeink tagjainak, hogy ne legyen minden egyes utazáskor utánjárás. A következő előadásunk Oromhegyesen lesz, szeretnénk olyan előadót hívni, aki hasznos tanácsokkal, ötletekkel segítené a munkánkat – mondta Nyilas Leonov Anita.